ויטראז'

ויטראז' היא אמנות המשתמשת בטכניקות שונות לחיבור זכוכיות צבעוניות או שקופות לכדי מוצר שלם וצבעוני. הויטראז' יכול להיות דו מימדי ולשמש ליצירת חלונות, דלתות, מראות, מחיצות וכדומה או ויטראז' תלת מימדי ולשמש ליצירת אהילים, אגרטלים, כלי נוי, חנוכיות ועוד. הויטראז'ים הראשונים נוצרו במאה ה-12 במערב אירופה בהשראת סגנון הרומנסק והם נוצרו מן הצורך של אדריכלי הכנסיות בתאורה טבעית, כאשר בהמשך התברר שהויטראז'ים לא רק שהוסיפו אור אלא גם העניקו לכנסיות אווירה מיסטית המתאימה מאוד לבתי תפילה. לאורך השנים נפוצה טכניקת הויטראז' ברחבי העולם כולו.

בעזרת יצירות הויטראז' ניתן לצבוע וליפות מבני ציבור, בתי כנסת, מבני ממשל, ספריות, בתים פרטיים ועוד, שכן בשונה מזכוכית שקופה זכוכית הויטראז' משנה את מראה החפץ אליו היא מחוברת, מושכת תשומת לב, מכניסה אור צבעוני אל תוך החלל, משפיעה על האנשים המביטים בה ומשרה אווירה של שקט, נועם ושלווה.

יצירת הויטראז' היא אמנות לכל דבר, הויטראז' נעשה באופן ייחודי ולא ביצור סדרתי, כשהאומן או האומנית משלבים את כשרונם ודמיונם עם צרכי הלקוח, סוג המבנה והאווירה המתבקשת, ומתוך כך בוחרים את הסוג, העובי, הצבע, מידת השקיפות, הגודל, הזוויות והשילובים שישיגו את כל אלו.

ניתן ליצור ולייצר ויטראז'ים בסוגי זכוכית שונים החל מזכוכית פשוטה, דרך זכוכית מחוסמת ועד לזכוכית בידודית (זכוכית זו עשויה משתי שכבות של זכוכיות וחלל בניהם אליו משתבץ הויטראז' – כך שאפשר לבודד את חלל המבנה מרעשים חיצוניים, לשמור על הויטראז' למשך זמן ארוך יותר ולהקל על ניקיונו.

טכניקות עבודה בויטראז'.

קיימות שתי טכניקות לעבודה בויטראז – קלאסי וטיפני

השלב ראשון בשתי הטכניקות הוא דומה: הכנת סקיצה בגודל 1×1 העתקה לנייר עבה(בריסטול), מספור, גזירה, סימון על הזכוכית, חיתוך ושיוף – השלב השני נקבע ע"פ בחירת הטכניקה כאשר בויטראז' קלאסי נלפף את חתיכות הזכוכית בהתאם לדוגמא בפסי עופרת ונלחים בנקודות החיבור, ואילו  בויטראז' טיפני נלפף את כל חתיכות הזכוכית בסרט נחושת ונלחים את כל החלקים זה לזה עם בדיל (בשיטת הטיפני ניתן ליצור גם ויטראז' תלת מימדי)

סדנאות ויטראז' בסטודיו סמדר ארט

אי שם בלב הטבע הפראי של רמת הגולן, בין מעיין ובית כנסת עתיק ואל מול נופי הכנרת שוכן מושב כנף – הבית והסטודיו שלי – המקום בו אפשר לבקר, לרכוש וכמובן ללמוד.

ואם חשקה נפשך ללמוד את אומנות הויטראז' ניתן לעשות זאת במגוון דרכים:

סדנה חד פעמית

משך הסדנה כשלוש שעות

והיא מאפשרת הצצה לעולם הויטראז' ויצירה של פריט שימושי או קישוטי.

סדנת ויטראז' מתמשכת

מקבץ מפגשים בני 3 שעות כל אחד
*מספר המפגשים נקבעים עם הלקוח/ה בהתאמה לקצב ההתקדמות ולפריט אותו הם רוצים ליצור.

לקבלת פרטים נוספים ומחירים כתבו לי.
 או התקשרו 054-9720596

מפגש אמן – הדגמה פעילה

ביקור בסטודיו הכולל הצצה אל תוך עולם הזכוכית (ויטראז', פסיפס ופיוז'ן)הדגמות והסברים. הביקור מתובל במעט מסיפורי המקום, ההתיישבות בגולן וההקמה של מושב כנף. במושב כנף ובקרבתו קיימות אטרקציות נוספות, כמו יקבים, דיר עיזים, חווה לגידול לבנדר, שולחן האוכל, מעיין כנף ובית הכנסת העתיק דיר עזיז. מחיר לביקור בסטודיו/מפגש אומן עד 10 מבקרים – 20 שח לאדם מעל 10 ועד 50 מבקרים –   10 שח לאדם *ואם אתם מורי דרך או מדריכי תיירים – כתבו לנו – יש לנו הצעה מיוחדת עבורכם

פיוזינג' ( fusion או fusing )

שיטת הפיוזינג' משמשת לעבודה ועיצוב בזכוכית על ידי התכה בתנור (בטמפרטורות גבוהות  700-900 מעלות)  יש הסבורים שטכניקת הפיוזינג' החלה בשנת 2000 לפני הספירה על ידי המצרים ויש הטוענים שהפיוזינג התפתח על ידי הרומאים שהשתמשו בו להכנת חפצי זכוכית קטנים במשך כ-2000 שנה עד לגילוי טכניקת ניפוח הזכוכית. לרוב ולצורך הפיוזינג' משתמשים בזכוכית שטוחה אולם עם הזמן נוספו לטכניקה חומרים ואלמנטים אחרים על מנת ליצור בעזרתם צלחות, אהילים, פמוטים  חנוכיות, קערות ועוד.  

בטכניקת הפיוזינג ולפי הדוגמא של הסקיצה,  מניחים על לוח זכוכית שקוף חתיכות זכוכית צבעונית מיוחדת ואבקת צבע ומכניסים לתנור, בלהט התנור הזכוכיות מגיעות למצב נוזלי גמיש, הצבע נטמע בהן והן מתאחות לאחת, בדרך כלל נדרשת יותר משריפה אחת בתנור. 

 סדנאות פיוזינג'

אי שם בלב הטבע הפראי של רמת הגולן, בין מעיין ובית כנסת עתיק ואל מול נופי הכנרת שוכן מושב כנף – הבית והסטודיו שלי – המקום בו אפשר לבקר, לרכוש וכמובן ללמוד.

ואם חשקה נפשך ללמוד את אומנות הפיוזינג' אני יותר מאשמח לסייע לך, הסדנאות מתקיימות בקבוצות קטנות, שבהם אני מלמדת את הטכניקות השונות בפיוזינג' בעזרתן ניתן ליצור תמונות, אהילים, מזוזות, קערות ועוד. הסדנאות מתקיימות בתיאום מראש ומתאימות למבוגרים וילדים כאחד. מחיר הסדנה כולל חומרים, שריפות בתנור ושימוש בכל מכשירי הסדנה.

סדנאות פסיפס - מהו פסיפס ?

פסיפס (מוזיאקה) הוא יצירת אמנות המורכבת מפיסות אבנים בצבעים שונים על פי דוגמה שעיצבנו, תמונה שצילמנו או תבנית גרפית. אבני הפסיפס משובצות לתוך מלט או חומר אחר המחבר בניהן. איכות הפסיפס נמדדת על פי גודל האבנים המשובצות בו וע"פ יכולת האומנ/ית ליצור נפח לדמויות והעיטורים בעזרת אבני הפסיפס

קצת היסטוריה…

הפסיפסים הראשונים מן המאה השישית לספירה היו צורות גאומטריות שהוכנו מחלוקי נחל לא מסותתים, ורק מסוף המאה השלישית לפני הספירה החלו ליצור פסיפסים מקוביות אבן מסותתות ומשויפות, כמו מרבית הפסיפסים המוכרים לנו מאתר העתיקות והמוזיאונים. לקראת המאה הראשונה לספירה גם התפתח השימוש באבני מוזאיקה – טסרה מזכוכית, דבר המאפשר פלטת צבעים רחבה בהרבה וייצור טסרות זהב.

אומנות הפסיפס ידעה תקופות גאות ושפל כאשר בכל תקופה בה חזרה לככב התווספו לה אופציות וטכניקות מגוונות וכיום ניתן לראות פסיפסים יצירתיים ומרהיבים המורכבים מחומרים שונים ומגוונים: אבני פסיפס, זכוכית, כפתורים, מכסי בקבוקים, ספוגים צבועים ועוד.

סדנאות פסיפס בסטודיו סמדר ארט.  

אי שם בלב הטבע הפראי של רמת הגולן, בין מעיין ובית כנסת עתיק ואל מול נופי הכנרת שוכן מושב כנף – הבית והסטודיו שלי – המקום בו אפשר לבקר, לרכוש וכמובן ללמוד. ואם חשקה נפשך ללמוד את אומנות פסיפס הזכוכית אשמח להיות זו שתלך אתך את הדרך.

משך הסדנה 3 שעות

מחיר הסדנה כולל חומרים, שריפות בתנור ושימוש במכשירי הסדנה
לקבלת פרטים נוספים ומחירים כתבו לי. או התקשרו 054-9720596